Mycie warzyw i owoców

Zdrowa dieta opiera się na warzywach i owocach – takie stwierdzenie coraz rzadziej nas dziwi i coraz więcej osób zaczyna wyznawać tę zasadę. Równocześnie zaczyna zwracać się uwagę na jakość produktów, nawet tych, które w teorii powinny być zupełnie zdrowe.

 • Skórki owoców w sklepach są sztucznie nabłyszczane
 • Do nabłyszczania wykorzystuje się żywicę pozyskiwaną z odchodów owadów
 • Przy hodowli jabłek stosowane są pestycydy
 • Wiesz, kto dotykał kupionego jabłka przed tobą?

Wosk powstający na powierzchni jabłka jest naturalnym mechanizmem obronnym niektórych z jego gatunków. Sztuczne woskowanie ma takie samo zadanie, pomaga owocom przetrwanie transportu i zachowanie jędrności, ale także poprawia jego wygląd i wydłuża żywotność, co wpływa oczywiście na sprzedaż.

Powłoki, nakładane na owoce, najczęściej nie są trawione. Przechodzą przez nasz układ pokarmowy nieruszone. Na ogół są raczej nieszkodliwe, lecz czasem stosowane są woski na bazie ropy naftowej, które budzą liczne kontrowersje.

Producenci żywności rzadko kiedy informują o składzie powłoki, nakładanej na dystrybuowane przez nich owoce. Na ile możemy im ufać?

Imazalil

Pomarańcze i mandarynki w największym stopniu (ale nie jedyne) przyozdabiane są toksyczną substancją o nazwie imazalil, która zapobiega ich pleśnieniu. Jej spożycie może mieć ponoć poważne dla zdrowia skutki. Pamiętajmy, iż, mimo że nie spożywamy ich skórki, możemy przenosić z niej ową substancję na owoc podczas obierania go. Podobnie ma się rzecz w przypadku bananów.

Na koniec pamiętajmy, że oprócz pestycydów, wosku i toksycznych substancji, na powierzchni warzyw i owoców znajdują się wirusy i bakterie, które osiadają tam w wyniku kontaktu z otoczeniem. Owoc zakupiony w sklepie mógł być dotykany przez szereg osób przed nami, mógł upaść na ziemię, a owoc z ogrodu mógł być dotykany przez zwierzęta.

 

Płyn do mycia owoców i warzyw

Oczywiście tam, gdzie punktujemy problem, mamy też gotowe rozwiązanie. Jest nią seria ekologicznych płynów do mycia owoców, warzyw, naczyń i tak naprawdę wszystkiego.

Zmywanie chemii chemią? Nie, ponieważ środki te oparte są na w pełni naturalnych składnikach.

Przede wszystkim polecamy płyn stworzony głównie z myślą o myciu warzyw i owoców na bazie soku ogórkowego.

ZERO - Ekologiczny żel do mycia warzyw i owoców

Kolejne produkty nadające się do mycia warzyw i owoców, opracowano na bazie

15 myśli nt. „Mycie warzyw i owoców

 1. Bardzo fajnie że idzie kupić na rynku taki płyn do mycia owoców i ważyw ja staram się myć pod bieżącą wodą ale większość owoców i ważyw obieram a z tego co wiem w skórkach jest najwięcej witamin i są zdrowe.

 2. Świetny, naturalny skład produktu, zero chemii, to bardzo ważne. Mycie owoców i warzyw… Często uważamy, że wystarczy czysta woda, jednak zważywszy na składy środków używanych do nabłyszczania skórek, czy substancji zapobiegających pleśnieniu, szybszemu psuciu, to obawiam się, że sama woda to za mało. Brawo za pomysł na produkt, który pozwoli cieszyć się smakiem zdrowych owoców i soków z nich powstałych.

 3. Genialny produkt do mycia warzyw i owoców. Nie słyszałam wcześniej o takim. Zawsze opłukiwałam wodą i wydawało mi się że to wystarczy. Nie wiedząc że może być płyn do mycia tak fantastyczny bez chemii, naturalny. Do pryskanych warzyw i owoców to bardzo istotne aby skutecznie usunąć nalot, bo nieraz są wręcz lepkie owoce . Super sprawa!!!

 4. Super. Zamiast bawić się w płukanie owoców w wodzie z octem, w wodzie z sodą, potem przepłukiwanie wodą w końcu coś praktycznego i zaskakująco niska cena. Gdzieś już widziałam inne oferty na jakieś płyny ale odstraszającą cenę miały. A ten Zero to i nazwę ma  świetną…zero wysiłku przy myciu owoców.
  Skuszę się.

 5. Ciekawe… nigdy nie słyszałam o podobnym środku. Zawsze do mycia warzyw i owoców używam po prostu wody. Trzeba spróbować czegoś nowego 😉

 6. Mycie warzyw i owoców jest bardzo ważne, chociaż nie zawsze o tym pamiętamy. Niekiedy w pośpiechu coś obierzemy i zjemy – niekiedy nic nam nie będzie, a innym razem możemy mieć jakieś nieprzyjemne objawy. Fajnie, że pojawiły się odpowiednie środki do warzyw i owoców 🙂

 7. Jestem ogromnie zaskoczona tym wpisem. Nie wiedziałam że są gotowe naturalne płyny do mycia warzyw czy też owoców. Dla mnie to jest wspaniała alternatywa, chodź potrafię obrać banana nie dotykając jego jadalne części, to z innymi o wocami mam już problem. To będzie dla mnie świetne rozwiązanie, chętnie zakupię ten produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.