W majówkę na cmentarze!

Pierwszy i drugi listopada to dni, kiedy Polacy masowo wędrują na cmentarze, by zobaczyć, w jakim stanie przetrwały od poprzedniego roku groby ich bliskich, wyczyścić je i zapalić znicze. Zwyczaj ten, dzisiaj łączony z religią chrześcijańską, wywodzi się z zamierzchłych czasów. Jest to fakt powszechnie znany i akceptowany. Nie każdy wie, że nasi przodkowie dbali o swoich zmarłych częściej, niż raz do roku. Dlaczego mamy być gorsi?

Dziady – ale też pominki, przewody, radecznica, zaduszki – pod różnymi nazwami i zapewne z różnymi tradycjami, celebrowano u wszystkich Słowian i Bałtów. Przedchrześcijańscy Słowianie oddawali cześć swoim przodkom nawet do sześciu razy wciągu roku. Z największym rozmachem świętowano jednak nie raz, jak dzisiaj, ale dwa razy: jesienią i wiosną, w okolicach przełomów październik/listopad oraz kwiecień/maj. Innymi okazjami są przesilenia oraz tzw. Jare i Szczodre Gody, te pierwsze kojarzyć można z dzisiejszą Wielkanocą, drugie – z Bożym Narodzeniem. Pozostałością dbałości o zmarłych jest zwyczaj malowania jajek (odrodzenie duchów) oraz wolne miejsce przy stole (dla niewidzialnych, zmarłych przodków).

Częściej na cmentarze?

cmentarze

Początek listopada to wspaniały czas zadumy, który niezawodnie wspiera aura, niemal taka sama co roku: około dziesięciu stopni, mokro i z warstwami uschniętych liści na ścieżkach. Ten jeden raz rodziny wspólnie przechadzają się po cmentarzach, a starsi stale opowiadają młodszym te same historie o życiu i śmierci swoich przodków. Czy to nie za mało? Czy pamiętacie wszystkie te dane? A chcielibyście, żeby ktoś po waszej śmierci pamiętał podobne informacje o was? I czy zawsze udaje wam się odwiedzić wszystkie groby?

Nasze zwyczaje wymagają odrestaurowania. Pamiętamy o zmarłych raz w roku. Wspomnijcie o najbliższych malując wielkanocne jaja i zostawiając wolne miejsce przy wigilijnym stole. A przy każdej zmianie kalendarzowej pory roku odwiedźcie niektóre groby. Wreszcie: w okresie majówki, gdy państwo funduje nam kilka wolnych dni, zorganizuj drugie święto zmarłych!

Jedna myśl nt. „W majówkę na cmentarze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.